Zbieramy nakrętki na Fundację „Słoneczko” dla Klaudiusza Szymańskiego KRS 11/S. Dołącz do nas!

Archiwum

18 lipca 2018 10:13 | Archiwum

Siódmy dzień półkolonii letnich "Kto ty jesteś? Polak mały..."


Wtorek, 17 lipca - „Tu Polska się zaczęła”


   Dzisiejszy poranek nie nastrajał optymistycznie. Pobudka przed piątą... Po nocnej burzy i ulewie, za oknem nic nie zapowiadało, że w ciągu dnia będzie lepiej, a przecież dziś czekał nas wyjazd do Poznania.

   Poznań – przez krótki czas był stolicą Polski, niewykluczone również, że to właśnie z Poznania Mieszko I rządził naszym państwem. Tu, 1050 lat temu powstało pierwsze biskupstwo, tu na Ostrowie Tumskim w najstarszej polskiej katedrze, pochowani są pierwsi władcy Polski...

   W „Bramie Poznania” zaplanowane zajęcia terenowe zostały przeniesione do budynku. Wiele dowiedzieliśmy się o historii stolicy Wielkopolski, poznaliśmy formy zabudowy średniowiecznej miast i mogliśmy sami tworzyć „ekologiczne” budynki. Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję muzeum. Nie da się krótko opowiedzieć, jaką wielką przygodą i atrakcją dla dzieci jest zwiedzanie multimedialnego muzeum „Brama Poznania”, trzeba tam po prostu pojechać, aby krok, po kroku zostać przeprowadzonym przez kolejne historyczne wydarzenia.

   Kolejnym fantastycznym miejscem, którego nie mogło zabraknąć w planie wyjazdu było „Rogalowe Muzeum Poznania”. Tam to się dopiero działo – nie dość, że mogliśmy posłuchać śpiewnej gwary poznańskiej, poznać tajne składniki przepysznych „świętomarcińskich rogali”, to jeszcze sami mogliśmy je w kolejnych etapach wykonać i oczywiście delektować się ich smakiem.

   Mieszkając w województwie wielkopolskim, powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, że to właśnie tu Polska się zaczęła...

Przeczytano: 377 razy. Wydrukuj|Do góry

Tu Polska się zaczęła