Zbieramy nakrętki na Fundację „Słoneczko” dla Klaudiusza Szymańskiego KRS 11/S. Dołącz do nas!

Archiwum

19 lipca 2018 10:12 | Archiwum

Ósmy dzień półkolonii letnich "Kto ty jesteś? Polak mały..."


Środa, 18 lipca – mały teatr „Początki Państwa Polskiego”

 

   Środowy dzień upłynął nam pod znakiem Melpomeny – greckiej muzy tragedii, dziś nazywanej opiekunką teatru. Podzieleni na pięć grup otrzymaliśmy nie lada wyzwanie. Staliśmy się jednocześnie reżyserami, scenarzystami, scenografami, kostiumologami oraz oczywiście aktorami przedstawień teatralnych. Niektóre grupy miały nawet swoich suflerów (no niestety, dziś bez „wujka Google” się nie obędzie).

   Na afiszach naszej półkolonijnej sceny królowały dziś legendy związane z początkiem państwa polskiego (Orle gniazdo, Król Popiel, Piast Kołodziej) ale również legendy naszego miasta i powiatu (Rabuś Tecław, Stopka z progu złotowskiego kościoła).

   Każda grupa otrzymała tekst jednej legendy, którą należało opracować od początku do końca, aby następnie zaprezentować ją pozostałym kolonistom. Niespodziankę sprawił nam tajemniczy gość, który przez chwilę przyglądał się działaniom i występom poszczególnych grup. Chyba nasza półkolonijna scena zyskała wiernego widza incognito („wujek Google” już czeka...). Mimo, że zaczęliśmy od tragedii, uspokajamy: u nas nic złego się nie stało (no, może Popielowi).

   W kolejnych zajęciach królowały Kaliope – muza pieśni bohaterskiej  i Polihymnia – muza poezji sakralnej i hymnicznej. Mieliśmy okazję pośpiewać pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej. Dowiedzieliśmy się też sporo o „Mazurku Dąbrowskiego”. Okazało się, że nasz hymn ma więcej zwrotek niż niektórym się wydawało, ale jest wielu kolonistów, którzy potrafią wyrecytować z pamięci nawet tę, o bliżej nieokreślonej Basi...

Przeczytano: 359 razy. Wydrukuj|Do góry

Mały teatr