Zbieramy nakrętki na Fundację „Słoneczko” dla Klaudiusza Szymańskiego KRS 11/S. Dołącz do nas!

Archiwum

20 lipca 2018 10:11 | Archiwum

Dziewiąty dzień półkolonii letnich "Kto ty jesteś? Polak mały..."Czwartek, 19 lipca – „dekalog polskości” – prawdy Polaków spod Znaku Rodła

 

   Ależ się u nas dzisiaj działo. Zaczęło się od SMS-ów. Nie takich zwyczajnych. Musieliśmy w krótkiej wiadomości zaprosić na naszą półkolonię jakiegoś słynnego Polaka żyjącego w dawnych czasach lub współcześnie. Największą trudnością okazało się znalezienie odpowiedniego adresata. Bo tak już u nas jest – jak trzy osoby w grupie, to cztery propozycje. Dziś – aktywny czwartek, więc także zajęcia na hali. Podział na grupy: dziewczęta – chłopcy nie był wcale przypadkowy, żeby lepiej dostosować zabawę do naszych potrzeb. Na pewno nie wiedzieliście, że połowa księży z naszej parafii aktywnie gra w piłkę nożną... I ta połowa, czyli ks. Radosław Winiecki wcielił się dziś w rolę naszego trenera. Na początku w zajęciach sportowych uczestniczyły dziewczyny. Wśród wielu różnorodnych zabaw czas upłynął niepostrzeżenie, a kiedy na halę wkroczyli chłopcy, szybko okazało się, że bez meczu w piłkę nożną oczywiście się nie obejdzie. W czasie kiedy jedna grupa rozciągała swoje kości na hali,  w świetlicy rozpoczęły się zajęcia główne.

   Rok 2018 został ogłoszony przez Senat RP „Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła”. Tych prawd jest pięć, ale zostały nazwane „dekalogiem polskości”. Każda para wybrała sobie jedną prawdę i miała ją wkomponować w wykonany różnorodnymi technikami znak Rodła.

   Chyba o naszej półkolonii zrobiło się głośno w świecie, bo odwiedzili nas dzisiaj kolejni goście –  p. Łukasz Opłatek dziennikarz z „Aktualności lokalnych” oraz pani Agnieszka Reszko-Kowalska ze złotowskiego Sanepidu. Pan Łukasz chciał dowiedzieć się jak najwięcej o naszych patriotycznych działaniach, a pani Agnieszka przypomniała o zasadach higieny, bezpieczeństwie, zatruciach pokarmowych, a także zagrożeniach jakie niosą ze sobą malutkie kleszcze. Podsumowaniem dnia było podziękowanie wszystkim za dzisiejsze zaangażowanie oraz ocena prac, której razem z naszymi paniami dokonał ks. Radek.

Dla Was – czytelników krótkie przypomnienie.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła:

  1. Jesteśmy Polakami.
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
  3. Polak Polakowi bratem.
  4. Co dzień Polak Narodowi służy.
  5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.

Przeczytano: 425 razy. Wydrukuj|Do góry

Dekalog polskości